2018 VII 06 Kultura na schodach muzeum
Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, tkania na krosnach – to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 3 czerwca na czternastym Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Festiwal otworzył dyrektor muzeum – Tomasz Tichoniuk. Głos zabrali i gratulowali imprezy Andrzej Skiepko – zastępca burmistrza Hajnówki oraz Jadwiga Dąbrowska – starościna powiatu hajnowskiego. A całą imprezę prowadziła niezastąpiona konferansjerka – Mariola German-Pietruczuk.
Festiwal to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych co roku przez hajnowskie muzeum. Instytucja w sposób symboliczny wychodzi na schody muzeum, prezentując to co wartościowe wewnątrz, a także ucząc poszanowania dla tradycji i kultury.
Oprócz warsztatów etnograficznych i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów, zróżnicowanych pod względem wieku i rodzaju muzyki. Śpiewały przedszkolaki, młodzież i dorośli, gatunki muzyczne sięgały od folkloru, poprzez estradę, po nowoczesne rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich i żywy modern folk.
Na festiwalowej scenie wystąpiły dzieci z przedszkola nr 1 „Kolebka” w Hajnówce oraz „Sunduczok” z przedszkola św.św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, a także zespoły grające na żywo białoruską muzykę: ART.PRONAR z Narwi, Dawid Szymczuk Band z Hajnówki w odświeżonym składzie oraz Niemoralna Propozycja z Białegostoku. Gościnnie wystąpiły zespoły z Białorusi – Wierbnica z Prużan, a na zakończenie festiwalu znakomity, znany hajnowskiej publiczności, zespół Pałac z Mińska.
Prezentowano najnowszą i antykwaryczną literaturę białoruskojęzyczną, pamiątki oraz rękodzieło ludowe. Swoje stoisko miały również Warsztaty Terapii Zajęciowej, na którym pokazywano prace wykonane przez osoby niepełnosprawne. Dzieci i młodzież mogły spróbować swych sił w ekologicznych warsztatach, gdzie wykonywano kolorowe chodniczki, tzw. „kruhlaczki” ze skrawków tkanin.
Mnóstwo ludzi zapełniało plac muzeum od rana do wieczora. W tym roku wsparli święto urząd gminy Narewka, Hajnowski Dom Kultury, apteka VITA, areszt śledczy w Hajnówce i piekarnia Podolszyńscy, a także wolontariusze, którzy pomagali przy obsłudze festiwalu.
Piętnasty festiwal odbędzie się za rok, w pierwszy weekend czerwca.
Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Agnieszka Tichoniuk
fot. autorka
© Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego