2019 X 24 10 lat Świtanka
– Zaśpiewałyśmy razem podczas jednego z przedszkolnych wieczorów kolęd. Nasz występ bardzo się spodobał i usłyszałyśmy, że powinnyśmy stworzyć zespół – opowiada jedna z nauczycielek, Anna Babik. – Oczywiście śpiewałyśmy dla dzieci i z dziećmi, ale to było coś innego. Jednak dzięki serdecznemu wsparciu zespół powstał, były pierwsze próby i nazwa „Świtanak”, wskazująca na to, że nieśmiało rodzi się coś nowego.
Szybko okazało się, że panie z przedszkola mają wiele do zaoferowania. W ich repertuarze znalazło się dużo nieznanych dotąd szerzej piosenek, a te znane zyskały nowe ciekawe opracowania. „Świtanak” ma w sobie to coś, że dobrze się go odbiera i podczas występu na żywo, i podczas słuchania nagrań. Płyty wydał już dwie, nad trzecią pracuje. Występuje w kraju i za granicą, ostatnio w chorwackim Krk. Od roku opiekunem muzycznym zespołu jest Vita Kociubajło.

– Jestem dumna, że taki zespół istnieje – mówi Lucja Niemirowicz, dyrektorka przedszkola. – Pokazuje, że śpiew pomaga zachowywać swoją tożsamość. 
Podczas jubileuszowego koncertu wystąpili też przyjaciele. Souvenir z Białegostoku, Małanka z Bielska Podlaskiego i Lajland z Grabówki.
Na scenie były obecne i byłe przedszkolaki. Joanna Pietkiewicz, która zaśpiewała piosenkę z musicalu „Romeo i Julia”, zdobyła wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu pieśni dziecięcej i młodzieżowej „Gdynia Open 2019”. Wystąpiła też Julia Borowik, uczestniczka telewizyjnego talent show „The Voice Kids”, której talent muzyczny został odkryty właśnie  w przedszkolu.
Gratulujemy!
   
Natalia Klimuk
fot.autorka

© Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego