2018 VII 06 Kultura na schodach muzeum
Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, tkania na krosnach – to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 3 czerwca na czternastym Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Festiwal otworzył dyrektor muzeum – Tomasz Tichoniuk. Głos zabrali i gratulowali imprezy Andrzej Skiepko – zastępca burmistrza Hajnówki oraz Jadwiga Dąbrowska – starościna powiatu hajnowskiego. A całą imprezę prowadziła niezastąpiona konferansjerka – Mariola German-Pietruczuk.
Festiwal to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych co roku przez hajnowskie muzeum. Instytucja w sposób symboliczny wychodzi na schody muzeum, prezentując to co wartościowe wewnątrz, a także ucząc poszanowania dla tradycji i kultury.
Oprócz warsztatów etnograficznych i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów, zróżnicowanych pod względem wieku i rodzaju muzyki. Śpiewały przedszkolaki, młodzież i dorośli, gatunki muzyczne sięgały od folkloru, poprzez estradę, po nowoczesne rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich i żywy modern folk.
Na festiwalowej scenie wystąpiły dzieci z przedszkola nr 1 „Kolebka” w Hajnówce oraz „Sunduczok” z przedszkola św.św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, a także zespoły grające na żywo białoruską muzykę: ART.PRONAR z Narwi, Dawid Szymczuk Band z Hajnówki w odświeżonym składzie oraz Niemoralna Propozycja z Białegostoku. Gościnnie wystąpiły zespoły z Białorusi – Wierbnica z Prużan, a na zakończenie festiwalu znakomity, znany hajnowskiej publiczności, zespół Pałac z Mińska.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Agnieszka Tichoniuk
fot. autorka

© Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego