2018 I 31 Podlasie w obiektywie
Uczestnicy konkursu próbowali – na ogół z powodzeniem – oddać mozaikę kulturową Podlasia, ukazać duchowość prawosławia, wyjątkową przyrodę Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, rozlewisk Biebrzy i Narwi, architekturę. Niektóre nadesłane fotografie wyraźnie nawiązywały do prac Wiktora Wołkowa – patrona konkursu – ujęciem tematu, formą i klimatem.
Zdjęcia oceniało jury złożone z profesjonalnych fotografików, miłośników Podlasia, a jednocześnie przyjaciół Wiktora Wołkowa – Bożena Walencik, Tomasz Kłosowski oraz Jarosław Chyra.
– Ocena jest trudna, a co roku nam jej nie ułatwiacie, nadsyłając coraz lepsze zdjęcia, dając nam też coraz ciekawszą robotę. Dziękuję organizatorom za wytrwałość. Myślę że Wicia, obserwujący wszystko co się dzieje z góry, jest kontent – mówił Jarosław Chyra.
– Powiada się, że Podlasie jest wyjątkowe i to widać na prezentowanych pracach. Trzynastka w świadomości ludzi kojarzona jest z pechem, ale dla kogoś będzie szczęśliwa – tymi słowami starościna powiatu hajnowskiego Jadwiga Dąbrowska podziękowała uczestnikom.
– To nie tylko utrwalanie pamięci o znakomitym fotografiku Wiktorze Wołkowie, ale promocja naszego Podlasia. Bo to, że Podlasie jest dla nas najpiękniejsze i najważniejsze, nie ulega wątpliwości. Jest to też znakomita dokumentacja zmian, jakie na Podlasiu zachodzą. Pozostaje mieć nadzieję, że konkurs będzie trwał wiecznie. Gratuluję organizatorom i pomysłodawcom, życzę, aby nie przestawali w kontynuacji tak znakomitego wydarzenia – dodał burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak.
Komisja przyznała pierwszą nagrodę Mikołajowi Mendryckiemu z Siemiatycz, drugą Jarosławowi Jakóbczakowi z Krynek, trzecią Małgorzacie Pawelczyk z Białegostoku.
Wyróżnienie otrzymali: Jarosław Jeleński z Bydgoszczy, Franciszek Kluczyński z Łomży, Beata Wilczyńska z Wasilkowa, Maja Aleksandra Oksentowicz z Orli, Michał Ślęczek z Bydgoszczy, Krzysztof Borowik z Hajnówki, Bartosz Śliwecki z Białegostoku, Piotr Targoński z Olsztyna

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Agnieszka Tichoniuk
© Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego