Numer 8(278)    sierpień 2008Numer 8(278)    sierpień 2008
fot.Krzysztof Miszułowicz
Ukraina: Przejęcie to nie przejście 2014 XII 29
– Na dzień dzisiejszy czternaście cerkwi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej zostało przejętych przez raskolników, sześciu grozi zagarnięcie, a tylko prawosławie na świecie trzy przeszły dobrowolnie na stronę „kijowskiego patriarchatu”, zgodnie z ustawą „o wolności sumienia i organizacjach religijnych” – poinformował metropolita boryspolski i browarski Antoni, zarządzający administracją Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. – W porównaniu z 12 tysiącami parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej jest to nieznacząca liczba, ale niepokoi fakt, że cerkwie są przejmowane z naruszaniem prawa – dodał.
Gruzja: Patriarcha o przemocy 2014 XII 29
Temat przemocy poruszył w kazaniu patriarcha Gruzji Eliasz II. – Starożytni Rzymianie mówili: „Czasy zmieniają się i my zmieniamy się razem z nimi”. Zmienia się ludzkość, zmienia się przyroda, zmienia się świat wokół nas. Często zastanawiamy się, czym wywołane są te procesy. Ale najbardziej skomplikowany proces zachodzi w samym człowieku. W ostatnim czasie rząd, społeczeństwo, Cerkiew – my wszyscy – jesteśmy zaniepokojeni przemocą, do której dochodzi między ludźmi. W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, z czego ona wynika. Mogę z przekonaniem stwierdzić, że wynika z braku wiary. Kiedy mówimy naszej młodzieży, że nie można czynić zła, nie można stosować przemocy – to nie wystarcza.
Grecja: Czy dialog zostanie wznowiony? 2014 XII 29
Nad wznowieniem dialogu między prawosławnymi i dochalcedońskimi Cerkwiami, współistniejącymi ze sobą na Bliskim Wschodzie od półtora tysiąca lat, zastanawiali się w końcu listopada w Atenach przedstawiciele obydwu stron. Prawosławnej delegacji przewodniczył metropolita Emmanuel, zwierzchnik diecezji patriarchatu konstantynopolitańskiego we Francji, dochalcedońskiej metropolita Damietty Bishoy z monofizyckiej koptyjskiej Cerkwi. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Ormiańskiej Apostolskiej Cerkwi.
Ekumeniczny wieczór z kolędą w Czerewkach 2014 XII 22
Pierwsze spotkanie ekumeniczne z kolędą zorganizowano 21 grudnia w Domu Opieki Społecznej w Czerewkach. Z inicjatywą przedświątecznego kolędowania wystąpił proboszcz kożańskiej parafii, o. Roman Koszycki. Dom leży na terenie tejże parafii a o. Roman jest kapelanem podopiecznych tejże placówki.
Wielka Brytania: Boże Narodzenie bez Chrystusa? 2014 XII 20
Według badań przeprowadzonych pośród dwóch tysięcy brytyjskich rodziców przez popularną stronę internetową „Netmums”, chrześcijaństwo coraz częściej usuwane jest ze szkolnych bożonarodzeniowych przedstawień, a ich miejsce zajmują liczne „zimowe uroczystości”, pisze The Telegraph. Nawet te szkoły, które wciąż jeszcze pielęgnują religijne tradycje, wolą wystawiać silnie zmodernizowane bożonarodzeniowe spektakle ze zniekształconą interpretacją historii narodzin Chrystusa, a dzieci przebierają się w kostiumy czarodziejek i elfów w stylu punków, a także Elvisa Presleya czy kosmonautów.
Biesiada z Księciem - ostatnie wolne miejsca 2014 XII 17
Po pierwszym dniu zapisów na Biesiadę z Księciem są jeszcze wolne miejsca. Dostępne miejsca są na tzw. Sali Białej - tradycyjnie przeznaczanej przez komitet organizacyjny dla młodzieży. Bilety dla osób uczących się i studiujących w cenie 130zł/os.
Premiera spektaklu "Bieżeńcy" 2014 XII 11
Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zaprasza na premierę spektaklu "Bieżeńcy" na podstawie książki Bożeny Demjaniuk w przekładzie Jana Maksymiuka.
Reżyseria i opieka artystyczna: Joanny Stelmaszuk - Troc
Występują: Magdalena Gawryluk, Maria Krawczyk, Jakub Maciejuk, Michał Skorbiłowicz
Muzyczna aranżacja: Jakub Maciejuk, Michał Skorbiłowicz
Francja: "Tajemnica cara" 2014 XII 11
Siedemdziesięciopięciominutowy film „Tajemnica cara” został wyświetlony 10 grudnia na kanale francuskiej telewizji KTO. Jego bohaterami są car Aleksander I, który rządził Rosją w latach 1801-1825, i skromny starzec, pustelnik z Syberii Fiodor Kuźmicz.
Ręczniki z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki na kartach albumu 2014 XII 09
30 lat istnieje Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Przez ten czas na trwale wpisało się na kulturalną mapę Bielska Podlaskiego. Wśród licznych zabytków w zbiorach muzeum wyróżnia się kolekcja ludowych ręczników.
Turcja: Wspólna deklaracja patriarchy i papieża 2014 XI 30
Podczas trzydniowej wizyty oficjalnej w Turcji papież Franciszek dwukrotnie spotkał się z patriarchą Bartłomiejem w cerkwi św. Jerzego – 29 listopada na krótkim nabożeństwie i rozmowie prywatnej, następnego dnia na Liturgii, odprawianej w dniu św. Andrzeja, patrona patriarchatu ekumenicznego.
|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|