Numer 12(378)    Grudzień 2016Numer 12(378)    Grudzień 2016
fot.www.meloman.ru
Arabia Saudyjska: Chrześcijańskie zabytki w piaskach pustyni 2015 II 04
Starożytne zabytki chrześcijańskiej kultury odkryto w piaskach południowej pustyni królestwa Arabii Saudyjskiej.
Kanada: Najstarszy zapisany fragment Ewangelii 2015 I 22
Naukowcy ze Studium Teologicznego Akadii, badając maskę mumii, doszli do wniosku, że karty papirusu, z których została wykonana, zawierają zapisany w I wieku n.e. fragment Ewangelii Marka. Gdyby ich przypuszczenie się potwierdziło, byłby to najstarszy zachowany fragment Ewangelii na świecie. Uważany dotychczas za najstarszy, pochodzi z II wieku.
Ukraina: Najważniejsze zwycięstwo w życiu 2015 I 19
Mimo silnego artyleryjskiego ostrzału Gorłowki, w wigilię Kreszczenija na świąteczną Liturgię do Bogojawleńskiego soboru przyszło bardzo wielu wiernych.
Grecja-Turcja: Starzec Paisjusz kanonizowany 2015 I 13
Decyzję o kanonizacji starca Paisjusza Hagioryty, bardzo lubianego i czczonego nie tylko przez Greków, ale w całym prawosławnym świecie atoskiego mnicha (1924-1994), podjął 13 stycznia Świątobliwy Synod Konstantynopolitańskiej Cerkwi.
Nagrody im. Ksiecia Konstantego Ostrogskiego przyznane 2015 I 10
Za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan – taka jest formuła Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawanej przez miesięcznik "Przegląd Prawosławny". Kapituła, której przewodniczył redaktor naczelny Eugeniusz Czykwin, zebrała się 10 styczna już po raz dwudziesty szósty. Laureatów wyłoniono po dyskusji z szerokiego grona godnych kandydatów. Zostali w nimi w tym roku monaster św. Mikołaja w Gródku na Ukrainie z przełożoną ihumenią Michaiłą, prof. Goran Janićijević, serbski ikonopisiec, białoruski pisarz Aleksander Wielko, o. Heikki Huttunen i Helena Pavinski z fińskiej Cerkwi prawosławnej, zwiazana z Uniwersytetem w Białymstoku historyk Irena Matus oraz, na ręce kierujacego redakcją Aleksandra Wasyluka, portal cerkiew.pl.
Zjednoczone Emiraty Arabskie: Nowa cerkiew w Abu Dhabi 2015 I 08
Nowa cerkiew zostanie zbudowana w dzielnicy Mussafach w Abu Dhabi, donosi greekreporter.com.
Kosowo-Serbia: Atak na autobus z Serbami 2015 I 07
Święta Bożego Narodzenia w Kosowie i Metochii zakłócił kolejny nieprzyjemny incydent. W mieście Đjakovica tłum Albańczyków obrzucił kamieniami autobus z czterdziestoma pielgrzymami. Zmuszeni do opuszczenia miasta w 1999 roku, jechali w rodzinne strony, by Boże Narodzenie spędzić w cerkwi przy miejscowym prawosławnym monasterze.
Włochy: Bohaterska śmierć gruzińskiego archimandryty 2015 I 01
Na promie pasażerskim „Norman Atlantis”, płynącym 28 grudnia z Grecji do Włoch z 520 osobami na pokładzie, wybuchł pożar. Kapitan zarządził ewakuację statku. Mimo że na miejsce został wysłany helikopter i dwa okręty ratownicze, ewakuację pasażerów utrudniały porywisty wiatr i wysokie fale. Zginęło jedenaście osób, wśród nich archimandryta Eliasz Kartozin, przełożony monasteru św. Dawida w Mcchecie, który uratował od śmierci Greczynkę z maleńką córeczką.
Serbia: Świadczę tylko 2014 XII 29
Pod takim tytułem otwarto w Belgradzie wystawę poświęconą życiu i pracy patriarchy Pavle. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Patriarchatu w stolicy Serbii. „Przed pięcioma laty, 15 listopada 2009 roku, odszedł do Pana patriarcha serbski Pavle” – pisze w katalogu wystawy obecny patriarcha Irinej. „Przeniósł się do Chrystusa, któremu całe życie służył wedle jego przykazań. Służył także swemu narodowi i Cerkwi, oddając siebie wszystkim, jak i wszystko co posiadał”.
Ukraina: O misji Cerkwi w bratobójczym konflikcie 2014 XII 29
Jaka powinna być misja Cerkwi w bratobójczym konflikcie? Czy tylko prowadzić do pojednania? Na ile etyczne jest materialne wsparcie tylko jednej ze stron? – z takimi pytaniami zwrócił się do biskupa Gorłowki i Słowiańska Mitrofana portal internetowy „Prawosławne życie”.
|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|