Numer 5(275)    maj 2008Numer 5(275)    maj 2008
fot.Andrzej Karpowicz
Rosja: Patriarcha Kirył o sytuacji na Ukrainie 2015 II 10
O sytuacji na Ukrainie mówił podczas zebrania biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha moskiewski i całej Rusi Kirył.
Ukraina: Biskup Kliment o chrześcijańskiej postawie wobec konfliktu zbrojnego 2015 II 06
Zwierzchnik ukraińskich raskolników Filaret Denisenko w czasie podróży do USA nagrodził orderem senatora Mc Caina i poprosił o broń dla Ukrainy.
Arabia Saudyjska: Chrześcijańskie zabytki w piaskach pustyni 2015 II 04
Starożytne zabytki chrześcijańskiej kultury odkryto w piaskach południowej pustyni królestwa Arabii Saudyjskiej.
Kanada: Najstarszy zapisany fragment Ewangelii 2015 I 22
Naukowcy ze Studium Teologicznego Akadii, badając maskę mumii, doszli do wniosku, że karty papirusu, z których została wykonana, zawierają zapisany w I wieku n.e. fragment Ewangelii Marka. Gdyby ich przypuszczenie się potwierdziło, byłby to najstarszy zachowany fragment Ewangelii na świecie. Uważany dotychczas za najstarszy, pochodzi z II wieku.
Ukraina: Najważniejsze zwycięstwo w życiu 2015 I 19
Mimo silnego artyleryjskiego ostrzału Gorłowki, w wigilię Kreszczenija na świąteczną Liturgię do Bogojawleńskiego soboru przyszło bardzo wielu wiernych.
Grecja-Turcja: Starzec Paisjusz kanonizowany 2015 I 13
Decyzję o kanonizacji starca Paisjusza Hagioryty, bardzo lubianego i czczonego nie tylko przez Greków, ale w całym prawosławnym świecie atoskiego mnicha (1924-1994), podjął 13 stycznia Świątobliwy Synod Konstantynopolitańskiej Cerkwi.
Nagrody im. Ksiecia Konstantego Ostrogskiego przyznane 2015 I 10
Za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan – taka jest formuła Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawanej przez miesięcznik "Przegląd Prawosławny". Kapituła, której przewodniczył redaktor naczelny Eugeniusz Czykwin, zebrała się 10 styczna już po raz dwudziesty szósty. Laureatów wyłoniono po dyskusji z szerokiego grona godnych kandydatów. Zostali w nimi w tym roku monaster św. Mikołaja w Gródku na Ukrainie z przełożoną ihumenią Michaiłą, prof. Goran Janićijević, serbski ikonopisiec, białoruski pisarz Aleksander Wielko, o. Heikki Huttunen i Helena Pavinski z fińskiej Cerkwi prawosławnej, zwiazana z Uniwersytetem w Białymstoku historyk Irena Matus oraz, na ręce kierujacego redakcją Aleksandra Wasyluka, portal cerkiew.pl.
Zjednoczone Emiraty Arabskie: Nowa cerkiew w Abu Dhabi 2015 I 08
Nowa cerkiew zostanie zbudowana w dzielnicy Mussafach w Abu Dhabi, donosi greekreporter.com.
Kosowo-Serbia: Atak na autobus z Serbami 2015 I 07
Święta Bożego Narodzenia w Kosowie i Metochii zakłócił kolejny nieprzyjemny incydent. W mieście Đjakovica tłum Albańczyków obrzucił kamieniami autobus z czterdziestoma pielgrzymami. Zmuszeni do opuszczenia miasta w 1999 roku, jechali w rodzinne strony, by Boże Narodzenie spędzić w cerkwi przy miejscowym prawosławnym monasterze.
Włochy: Bohaterska śmierć gruzińskiego archimandryty 2015 I 01
Na promie pasażerskim „Norman Atlantis”, płynącym 28 grudnia z Grecji do Włoch z 520 osobami na pokładzie, wybuchł pożar. Kapitan zarządził ewakuację statku. Mimo że na miejsce został wysłany helikopter i dwa okręty ratownicze, ewakuację pasażerów utrudniały porywisty wiatr i wysokie fale. Zginęło jedenaście osób, wśród nich archimandryta Eliasz Kartozin, przełożony monasteru św. Dawida w Mcchecie, który uratował od śmierci Greczynkę z maleńką córeczką.
|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|