Numer 7(385)    Lipiec 2017Numer 7(385)    Lipiec 2017
fot.Łukasz Troc
Przeciwko niszczeniu i profanacji cerkwi 2002 III 28
Przeciwko profanacji cerkwi we wsi Dervicani, na południu kraju, zamieszkałym głównie przez ludność pochodzenia greckiego, zaprotestowała Albańska Cerkiew Prawosławna. "Wyrażamy zaniepokojenie i stanowczy protest przeciwko działaniom, które zmierzają do zniszczenia harmonii między religiami w Albanii" - stwierdza komunikat. W cerkwi zniszczono okna i drzwi, zaś ołtarz i utensylia cerkiewne podpalono. Takie występki nasiliły się po tym, jak w 1999 r. władze Albanii uznały za osobę niepożądaną i wydaliły z kraju irackiego muftiego, który nauczał islamu fundamentalistycznego.
STOWARZYSZENIE IM. TAMARY SOŁONIEWICZ 2002 III 28
W Narewce w woj. podlaskim zebrali się członkowie Stowarzyszenia im. Tamary Sołoniewicz. Wśród członków założycieli znaleźli się Włodzimierz Cimoszewicz - minister spraw zagranicznych, posłowie Barbara Ciruk i Eugeniusz Czykwin. Telewizję reprezentowali: Blanka Danilewicz (szefowa działu reportażu telewizyjnego "dwójki"), Katarzyna Popławska (redakcja programów prawosławnych) i Jarosław Nikitiuk, który został prezesem Stowarzyszenia. Dla zdolnej młodzieży z terenu, gdzie urodziła się Tamara Sołoniewicz, minister Cimoszewicz zaproponował ufundowanie stypendium imienia tej wybitnej dokumentalistki.
Duma Warszawy 2002 III 22
2 lutego minęło 30 lat od pierwszego publicznego koncertu Zespołu Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją o. Jerzego Szurbaka. Wszyscy czytelnicy Przeglądu znają tę postać. Wielokrotnie gościł na naszych łamach.
Święto patronów 2002 III 18
Swoje święto - dzień Trzech Hierarchów - obchodziła 12 lutego Katedra Teologii Prawosławnej w Białymstoku. Placówka mimo bardzo młodego wieku - powstała, przypomnijmy, 5 marca 1999 roku - na trwałe wpisała się zarówno w struktury Uniwersytetu w Białymstoku, jak do rodziny wydziałów teologii prawosławnej na całym świecie.
IRAN - Wizyta Bartolomeusza I 2002 III 01
Z oficjalną wizytą w Iranie przebywał od 11 do 15 stycznia patriarcha ekumeniczny Bartolomeusz I. Spotkał się z prezydentem Iranu Mohammadem Khatami, ministrem Kultury Ahmadam Masjedem Jamel oraz wielkim przewodnikiem rewolucji islamskiej ayatollahem Ali Hoseini Khamenei. W trakcie konferencji w Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat "Udział religii w ustanowieniu pokoju we współczesnym świecie" patriarcha zwrócił się do członków korpusu dyplomatycznego w stolicy Iranu. Wezwał zwierzchników religijnych do "działań na rzecz pokoju" i opowiedział się za kontynuacją dialogu między chrześcijanami i muzułmanami. - Po zamachu z 11 września bardzo ważne jest przyspieszenie dialogu między islamem i chrześcijaństwem - podkreślił.
Zmarła Helena Majdaniec 2002 III 01
24 stycznia 2002 roku odbył się w Szczecinie pogrzeb Heleny Majdaniec, jednej z najpopularniejszych w latach 60. piosenkarek. Nabożeństwo żałobne na cmentarzu przy ulicy Ku Słońcu odprawił o. Paweł Stefanowski, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Szczecinie.
USA - Pomnik ofiar 11 września 2002 II 21
Budowę pomnika upamiętniającego ofiary zamachów z 11 września zaproponował arcybiskup Nowego Jorku Dimitri, zwierzchnik greckiego arcybiskupstwa USA. Miałby on stanąć się na Manhattanie, tuż obok cerkwi prawosławnej św. Mikołaja, której odbudowa niebawem się rozpocznie, i byłby dostępny dla wszystkich zwiedzających. Niedawno amerykański tygodnik "Time" poświęcił długi reportaż zniszczonej cerkwi. Z kataklizmu uchowały się ikona św. Denisa z Zante oraz relikwiarz z relikwiami św. Katarzyny, św. Sabby i św. Mikołaja. Cerkiew św. Mikołaja została całkowicie zniszczona podczas osunięcia się dwóch wież World Trade Center. Miała wiele starych ikon, także ofiarowanych przez rodziną carską w Rosji. W ciągu pięciu miesięcy arcybiskup Dimitri odwiedzał miejsce zamachu ponad dziesięciokrotnie, zapowiadając odbudowę cerkwi.
Głodówka w Czerwonogrodzie 2002 II 03
Ojciec Stefan Derkacz, proboszcz parafii św. archidiakona Stefana w Czerwonogrodzie na Ukrainie, prowadzi od 18 października 2001 roku głodówkę. W raporcie do patriarchy Rosji Aleksego II wyjaśnia powód swej decyzji.
Przegląd Prawosławny nagrodzony 2002 I 28
Stowarzyszenie Kultury Słowiańskiej przyznało nagrody im. Fiodora Dostojewskiego za rok 2001. Wśród nagrodzonych znalazła się redakcja
Wczasy dla emerytów 1970 I 01
Stowarzyszenie Prawosławne im. św. ap. Piotra i Pawła organizuje w terminie od 4 do 14 września wczasy dla emerytów i rencistów w Prawosławnym Domu Opieki im. św. Stefana w Jeleniej Górze - Cieplicach.
|<  <<  <  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137    >