Numer 9(267)    wrzesień 2007Numer 9(267)    wrzesień 2007
fot.Anna Radziukiewicz
Zmarł Mikołaj Osorgin 2014 XI 20
W wieku 91 lat zmarł 5 listopada w Paryżu Mikołaj Osorgin, emerytowany profesor Instytutu św. Sergiusza i regent istniejącej przy nim cerkwi, poinformowało arcybiskupstwo rosyjskich parafii prawosławnych w Europie Zachodniej (patriarchat konstantynopolitański).
Credo dla najmłodszych 2014 XI 18
Staraniem małżeństwa Busłowskich - o. Andrzeja i m. Lilli ukazała się ciekawa pozycja dla najmłodszych. Jest to Symbol Wiary (Credo), które każdy prawosławny chrześcijanin powinien znać. Na dwunastu wykonanych z grubej tektury stronach umieszczono wszystkie artykuły Credo, każdy po trzy razy - po cerkiewno-słowiańsku, w transkrypcji polskiej oraz w jednym z trzech języków: po polsku, rosyjsku lub łemkowsku. Książeczka, ze względu na jakość wykonania, nadaje się nawet dla najmłodszych.
XI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej 2014 XI 11
W Siemiatyczach odbył się XI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. W trakcie trwania festiwalu (7-9 listopada) wystąpiły 23 chóry i zespoły z Polski i zagranicy. Publiczność mogła usłyszeć pieśni znanych i mniej znanych kompozytorów muzyki cerkiewnej, ale również pieśni z Bohohłasnika czy inne ludowe utwory nawiązujące do tematyki sakralnej.
Grecka Cerkiew przeciwko kremacji 2014 XI 03
W związku z niedawnymi rozporządzeniami greckiego rządu, Cerkiew poleciła swoim duchownym „nie obsługiwanie” pogrzebów nad skremowanymi ciałami. Kremację uznano za naruszenie prawosławnej greckiej tradycji.
Doroteusz Fionik laureatem 2014 X 31
Doroteusz Fionik został laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody za sezon 2013/2014 wręczono 30 października w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.
Wieczór poezji i prozy białoruskiej 2014 X 30
30 października w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się kolejne spotkanie poświęcone prozie i poezji białoruskiej. Imprezę organizuje Bractwo Trzech Świętych Hierarchów i Przedszkole Samorządowe nr 14 z Białegostoku.
Białystok rodzinie 2014 X 28
Białystok rodzinie - wspólna troska. Konferencja pod takim hasłem odbędzie się 29 października, we środę, w auli wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej przy ulicy Wiejskiej 45 D. Pierwsza sesja rozpocznie się o godzinie 10, druga o 17.
Wszechnica Kultury Prawosławnej 2014 X 27
Inauguracja Wszechnicy Kultury Prawosławnej miała miejsce 27 października w Centrum Kultury Prawosławnej. Wykład inauguracyjny o bieżeństwie przygotował Doroteusz Fionik, który kwestiami bieżeństwa zajmuje się już ponad dwadzieścia lat.
Święto w Klejnikach 2014 X 27
Dzień wspomnienia św. Paraskiewy (27 października) był w tym roku bardzo świątecznie obchodzony w Klejnikach bowiem świętowano 45. rocznicę święceń kapłańskich o. Aleksandra Wysockiego, jak 45-cio lecie małżeństwa z matuszką Walentyną.
Egipt: Usiłują wypędzić chrześcijan z Synaju 2014 X 23
Najstarszy prawosławny monaster św. Katarzyny, leżący na biblijnej ziemi Synaju, znów stał się obiektem prześladowań ze strony islamskich radykałów, donosi portal informacyjny Linga, powołując się na „Copts Today”. Głównym zagrożeniem dla mnichów i monasterskich budowli są koczownicze plemiona arabskich islamistów.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|