Numer 3(225)    marzec 2004Numer 3(225)    marzec 2004
fot.Marta Łuksza
Kolorowi święci
Dorota Wysocka
Na warsztatach ikonograficznych, zorganizowanych przez diecezjalny ośrodek kultury prawosławnej Elpis w Gorlicach i tamtejszą szkołę podstawową nr 1, spędziła ferie grupa młodych Łemków. Dwadzieścioro czworo dzieci codziennie przez cztery godziny zapoznawało się ze sztuką pisania ikon, złożoną procedurą ich tworzenia i symboliką.
   Instruktorzy, absolwenci studium ikonograficznego w Bielsku Podlaskim, Mirosław i Lidia Trochanowscy, opowiadali im o historii ikony, jej typach i szkołach, szczególny nacisk kładąc na ikony charakterystyczne dla Podkarpacia, dali podstawy kaligrafii i pokazali, jak przygotowuje się podłoże i maluje na różnych jego rodzajach - drewnie, szkle, papierze.
   Wszystkie dzieci otrzymały odpowiednie materiały i narzędzia - pędzle, farby pigmentowe, ołówki, papier, deski. Każde miało za zadanie napisać, na uprzednio przygotowanej desce, jedną z wybranych ikon - Chrystusa, Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Mikołaja. Stały się one potem ich własnością.
   Opiekunowie warsztatów, ks. Roman Dubec i Mirosława Dubec, chcieli nie tylko zapewnić dzieciom interesujący i rozwijający uzdolnienia plastyczne sposób spędzenia wolnego czasu, dać szansę na głębszy niż oferuje telewizja kontakt z kulturą. Nie kryli nadziei, że w regionie, gdzie sztuka pisania ikon niemal zanikła, uda się ją odtworzyć, zaszczepiając młodemu pokoleniu pasję odkrywania jej tajników. Być może z tych dzieci wyrosną kiedyś znawcy tej sztuki, jej twórcy, z całą pewnością zaś ludzie na nią nieobojętni.
   fot. o. Roman Dubec
   

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token