Numer 9(375)    Wrzesień 2016Numer 9(375)    Wrzesień 2016
fot.Anna Radziukiewicz
Spłonęła kaplica w Knorydach
Anna Radziukiewicz
Po nocy z 31 lipca na 1 sierpnia stała się tylko czarną plamą. Spłonęła. – Widok był straszny – mówi proboszcz prawosławnej parafii w Boćkach, do której należy kapliczka w Knorydach, o. Mirosław Niczyporuk. – Jakby ktoś rozdarł cichą, bezwietrzną noc. Płonęła bezradnie. I choć z niej wytryskała święta woda, tworząc początek źródła, nikt nie zdążył ugasić płonącego ognia. Gdy przyjechali z Bielska strażacy, zastali tylko zgliszcza. Drewniana była, wysuszona słońcem i wszystko co w niej zgromadzono – mnóstwo ikon i ikonek pozawieszanych na ścianach – ogień trawił łapczywie. Przyczyn pożaru jeszcze nie ustalono. Prądu do niej nie doprowadzono, więc przyczyną pożaru nie było zwarcie instalacji elektrycznej.
Była pod wezwaniem Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość, zbudowana w 1872 roku. Wierni doznawali tu pomocy Matki Bożej. Odwiedzali ją i rzymscy katolicy. Kult tego miejsca rozwijał się zwłaszcza po tym, jak proboszczem boćkowskiej parafii został pięć lat temu o. Mirosław Niczyporuk.
Poczynając od Piatienki, co drugą niedzielę, o godzinie 14. służony jest akafist do Matki Bożej. I tak aż do przymrozków.
Kapliczka stała na podmokłej łące. Na palach położono więc parę lat temu drewniane kładki i pomost przed kaplicą, by suchą stopą dojść do miejsca kultu, pomodlić się, zaczerpnąć wody.
Gdy 19 sierpnia odwiedziłam to miejsce, fundament był oczyszczony ze zgliszcz. Na nim widniała data „1992”. W tym roku, przy o. Józefie Wojciuku, kapliczka przeżyła gruntowny remont.
– Będziemy odbudowywać kaplicę – mówi o. Mirosław. – Niektórzy ludzie już niosą ofiary na odbudowę. Stanie taka jak poprzednia, drewniana. Będzie prosta, jak podlaskie kapliczki.
Tylko woda wypływa jak dawniej ze źródła i płynie do obłożonego kamieniami zbiornika. Tym, którzy zechcą pomóc przy odbudowie, podajemy numer konta parafii w Boćkach.
Parafia Zaśnięcia Bogarodzicy
w Boćkach
Bank Spółdzielczy w Brańsku
09 80630001 0050 0500 0680 0001

Anna Radziukiewicz
fot. autorka i archiwum parafii w Boćkach

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token