Numer 2(308)    luty 2011Numer 2(308)    luty 2011
fot.Anna Radziukiewicz
Remont przy ulicy świętych Cyryla i Metodego
Anna Radziukiewicz
– Remont czteropoziomowego, o trzech tysiącach metrów kwadratowych, budynku przy ulicy św.św. Cyryla i Metodego w Warszawie jest teraz sprawą priorytetową – mówi metropolita Cerkwi w Polsce Sawa.
Zabiegi o ten gmach, będący w okresie międzywojennym własnością Cerkwi, po wojnie zajmowany przez stołeczną policję, trwały niemal trzynaście lat. Policja zaczęła go opuszczać w 2008 roku, stopniowo. W części przekazanej Cerkwi urządzono pokoje dla studentów. Ostatecznie cały budynek przekazano Cerkwi w lutym 2010 roku. Policja przeprowadziła się do nowego budynku.
– Gmach, bardzo zniszczony, który z takim trudem odzyskaliśmy, trzeba teraz wyremontować – mówi władyka Sawa. – Koszt przedsięwzięcia oszacowano na pięć milionów złotych, nie licząc kosztów wyposażenia budynku. Część prac, o wartości półtora miliona złotych, już wykonaliśmy. Obecnie trwa remont na wszelkich płaszczyznach, poczynając od kładzenia nowej instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej, zmiany tynków. Burzonych jest wiele starych ścian wewnętrznych.
W podziemiach było więzienie. Jego pomieszczenia były niskie. Poziom pogłębiono. Położono już na nim posadzkę. Tu znajdzie miejsce zaplecze gospodarcze, kuchnia, duża stołówka.
Na parterze znów, tak jak w okresie międzywojennym, znajdzie miejsce duża kaplica św.św. Cyryla i Metodego.
– Jestem zwolennikiem zachowania tradycji, dlatego uważam, że kaplica powinna wrócić na swoje miejsce – mówi metropolita.
Parter zajmie także muzeum cerkiewne. Dotychczas nie było dla niego pomieszczeń, choć zgromadzono już sporo sprzętu liturgicznego, starych ksiąg, ikon, szat.
Nasi biskupi, przyjeżdżając do stolicy, nie mieli gdzie zatrzymać się przy cerkwi. Teraz w remontowanym budynku znajdą się dla nich pokoje. Będą sale spotkań.
W domu zamieszkają studenci szkół teologicznych i prawosławni studenci innych uczelni.
Wielkim atutem budynku będą sale spotkań, których tak bardzo brakowało prawosławnym tego miasta. W siedzibie metropolii jest jedynie mała salka na górze, zdolna pomieścić pięćdziesiąt osób, i druga, podobna, w podziemiach. Teraz będzie miejsce do organizacji konferencji, wykładów, koncertów, wystaw, choć skromniejsze niż w białostockim Centrum Kultury Prawosławnej.
Działka, na której stoi gmach przy ulicy św.św. Cyryla i Metodego, też należy do Cerkwi, przylegając do terenu wokół cerkwi i metropolitalnego centrum.
– Prosimy o finansową pomoc przy tak rozległym remoncie budynku i bardzo cieszymy się, gdy widzimy, jak ludzie odzywają się na nasz apel, wpłacając po pięćdziesiąt-sto złotych – mówi metropolita Sawa. – Dla nas, inicjatorów dzieła, wpłaty te mają też duży wymiar moralny i psychologiczny. Oznaczają poparcie dla przedsięwzięcia. Bardzo za nie dziękujemy.

fot. o. Mirosław Lewczak

*       *       *

Konto, na które można
wpłacać pieniądze:
PKO IV/O/M Warszawa
96 1020 1042 0000 8102 0009 6388
z dopiskiem
„Remont budynku
przy ul. św.św. Cyryla i Metodego”

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token