Numer 7(205)    lipiec 2002Numer 7(205)    lipiec 2002
fot.Marek Dolecki
Cudowne źródełko w Krasnej Wsi
Antonina Troc-Sosna
Krasna Wieś, dawniej zwana Krasne lub Krasna, jest w ziemi bielskiej najdalej wysuniętą na zachód enklawą ruską. Dalej zaczynają się ziemie etnicznie polskie. Zdaniem prof. Michała Kondratiuka nazwa może oznaczać miejsce pięknie położone, jasną słoneczną stronę lub czerwonawy kolor gruntu.
   Cudowne źródełko w Krasnej WsiW Krasnej Wsi wśród łąk, na brzegu rzeki Nurczyk, pomiędzy wsiami Szeszyły i Czechy Zabłotne, znajduje się grodziszcze zwane Zamkiem. Jego powstanie archeologowie datują na X wiek, albo i wcześniej.
   Krasna Wieś jest ściśle powiązana z rodem Sapiehów, właścicielami Bociek. Założycielem rodu był Iwan Sapieha, który otrzymał od króla Zygmunta Starego w 1509 roku majętność położoną na Podlasiu w ziemi bielskiej i składającą się z sześciu wsi - osad zwanych źrebiami.
   Około 1513 r. Sapiehowie zbudowali cerkiew w Boćkach. Boćkowskie dobra skupiały wówczas folwarki Knorydy, Starą Wieś, Mokre, Romaszki, Krasne i Andryjanki ze wsiami Ogrodniki i Żołoćki. Dostępne źródła historyczne pozwalają ustalić niektórych właścicieli.
   
   Wnuk Jana Sapiehy Bogdan Sapieha w 1570 r. otrzymał Boćki wraz z folwarkiem Stare Sioło, Knorydy oraz wsie Mokre, Bojary, Dubno, Nurzec i Krasna. Natomiast w 1594 r. Hrehor Wahanowski z Wahanowa w powiecie brzeskim posiadał Podbielsk i Krasne Sioło, a jego brat Fieodor Kruhłe.
   W 1655 r. Leonora córka Andrzeja Sapiehy zostawiła Boćki i kilka wsi swemu stryjowi Pawłowi Janowi Sapieże, wojewodzie wileńskiemu. W latach siedemdziesiątych XVII wieku miasto i trzy wsie oraz folwark znajdowały się w rękach Franciszka Sapiehy. W 1673 r. Franciszek Stefan koniuszy litewski figuruje jako właściciel wsi Knorydy, Krasna, Mokre, części wsi Stara, miasta Boćki oraz folwarków Knorydy i Romaszki.
   W 1686 r. po śmierci Franciszka wdowa Anna z Lubomirskich obejmuje miasto Boćki i wsie Knorydy, Krasna, Romaszki, Mokre i Stare. Wsie włości boćkowskiej trafiły do Zygmunta Parysa po ożenku z Anną córką Kazimierza Sapiehy jako posag. W 1653 r. Parysowie posiadali już folwark Romaszki i Krasną.
   Z wizyty dziekańskiej z 1727 r. wiadomo, że Krasna Wieś należała do parafii boćkowskiej. W opublikowanej przez prof. Antoniego Mironowicza "Księdze cudów w Starym Korninie dokonanych w latach 1716-1724" znajdują się nazwiska mieszkańców Krasnej Wsi, którzy doświadczyli łaski od Starokornińskiej Ikony Matki Bożej. Semeon Korniluk zeznał, że ciężko chorował, przez pięć dni ruszyć się nie mógł ani nogą władać. Księga wymienia i innych mieszkańców, którzy doznali łaski: Mateusz Jaroszyk, Wasil Ostasiewicz, Ksienia, Iwan i Wasil Ostaszewicz, Feodor Potaszewski, Anna Czeremszyna, Kazimierz Sroka, Helena Mikołajowa, Wawren Jaroszyk, Jan Medwid.
   W XIX w., jak wynika z ksiąg cerkiewnych, Krasna Wieś należy już do parafii Wólka Wygonowska. Dokładna data zmiany przynależności parafialnej nie jest znana. W roku szkolnym 1884/1885 została tam otwarta szkoła gramoty. Naukę pobierało 19 chłopców i jedna dziewczynka. W następnym roku już 21 chłopców i tylko jedna dziewczynka. Nauczycielem był Andrzej Kudiuk. Mieszkaniec Krasnej Wsi Grzegorz Pietruczuk do cerkwi ofiarował dwie metalowe chorągwie za sumę 130 rubli. Według Klirovoj Vedomosti z 1900 r. 350 osób prawosławnych mieszkało w 45 domach.
   W uroczysku Dublene, w lesie między Krasną Wsią a Szeszyłami, znajduje się źródło zwane krynicą. Według opowiadań mieszkańców dzięki modlitwie duchownego i cudownej wodzie chorzy odzyskiwali tu zdrowie. Nawet sceptycy, którzy wątpili w cudowną moc wody, po jej wypiciu zostali uzdrowieni. Źródełko jest znane w okolicy i wierni przynosili tu krzyże. Najstarszy krzyż pochodzi z lat trzydziestych XX wieku.
   Jedna z mieszkanek Krasnej Wsi opowiada, że w młodości była świadkiem cudownego uzdrowienia Hanny Jakimiuk. Kobietę, która nie chodziła, przywieźli do źródełka rodzice. Gorliwa modlitwa zainteresowanych i wypicie wody przez chorą pozwoliło jej o własnych siłach odejść z cudownego miejsca. Mieszkaniec wsi Pasieki, który żyje do dziś, stracił wzrok. Pomoc znalazł także przy źródełku. Były wypadki uzdrowień osób obłąkanych.
   W latach 1986 - 1987 mieszkańcy Krasnej Wsi pobudowali kaplicę św. Serafina Sarowskiego. Wewnątrz znajduje się studzienka z cudowną wodą. Nabożeństwa w kaplicy odprawiane są dwa razy do roku - uroczysta Liturgia św. z obchodem pól w drugi piątek po Wniebowstąpieniu Pańskim oraz 1 sierpnia w dzień patrona.
   Okoliczna ludność z wielką czcią odnosi się do miejsca uświęconego cudowną wodą.
   A słowa Zbawiciela mają w tym miejscu szczególną wymowę: "Według wiary waszej niech wam się stanie!" (Mt 8, 20).

Opinie

[1] 2007-01-23 19:10:00 slawomir
W 1513 r Sapiehowie wybudowali kościól,a że Iwan był zwolennikiem ekumenii i swojego duchownego Aleksego w Rzymie przygotował do modlitwy zarówno w obrzadku wschodnim jak i zachodnim nabożenstwa odbywały się w tej jednej świątyni.
[2] 2007-04-28 23:04:00 Katarzyna
Histoeia Krasnej Wsi jest niezwykle interesująca. Sama z tamtąd pochodzę, i jestem z tego dumna.
[3] 2008-10-13 15:59:00 Mikołaj
Do artykułu pani Antoniny wkradło się kilka nieścisłości. I tak:
1. Krasna Wieś nie jest "w ziemi bielskiej najdalej wysuniętą na zachód enklawą ruską".Dalej na zachód od Krasnej Wsi znajdują się Knorydy, Dziecinne, Dubno i sporo innych ruskojęzycznych miejscowości.
2.Grodzisko nazywane jest nie zamkiem lecz zamczyskiem i jest położone nad rzeką Nurzec, a Nurczyk jest jej lewostronnym dopływem.
3.Uroczysko to nie "Dublene" tylko Dublenie lub Dubleni.
4.Nauczycielem na przełomie XIX I XX w. był też Moisiej Kudiuk (syn Andrzeja? A może to jedna i ta sama osoba?), który zmarł w 1936 r. jako stary kawaler, a jego pomnik do dzisiaj znajduje się na cmentarzu w Krasnej Wsi.
Na temat zdrowotnych walorów wody z krynicy w Dubleniach nie będę się wypowiadał.
[4] 2008-11-03 12:51:00 Pawel
Masz racje Mikolaju sa pewne niescislosci,ale mnie zastanawia co innego,ja ktory urodzilem sie w Krasnej Wsi badz Krasnowsi/w zaleznosci od administracji/ jak malo czlowiek wie o miejscu swego urodzenia.Co prawda lata mlodziencze i dorosle spedzilem w Bielsku Podlaskim i nigdy nie myslalem,ze wies ma jakas historie.Dlatego przy kazdej wizycie w Polsce staram sie odwiedzac Krasna Wies- dzisiaj zapomniana i wyludniona,jest to miejsce,gzie moge naladowac ,,baterie,,i byc moze w niedlugim czasie bedzie to miejsce mego stalego zamieszkania,zadumy nad przemijaniem..... czynie uklony Pani Antonino /Chapeau Madame et a bien tout-Pawel
[5] 2014-06-20 11:12:00 Teresa
W Krasnej Wsi urodziła się w 1821.r.Tekla Chełmińska córka Józefa i Marianny z Abramowiczów rodzona siostra Karola Chełmińskiego powstańca listopadowego i styczniowego który urodził się w Chotyłowie. Tekla zmarła w 1853 r.w Lublinie.Czy w parafi są księgi akt urodzenia z 1821 r. Mam akt ślubu i akt zgonu Tekli szukam aktu urodzenia .Może ktoś mógłby mi pomóc ,z góry serdeczne podziękowania i pozdrowienia przesyłam

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token