Numer 12(258)    grudzień 2006Numer 12(258)    grudzień 2006
fot.Roman Wasiluk
Cerkiew przy granicy
Anna Radziukiewicz
W Bobrownikach, leżących nad Świsłoczą, tuż przy granicy z Białorusią, był tylko cmentarz. Ponad dziesięć kilometrów dzieli je od najbliższej parafialnej cerkwi w Mostowlanach. Teraz na cmentarzu w Bobrownikach stanie cerkiew. Kamień pod jej budowę wyświęcił 27 października biskup białostocko-gdański Jakub. W Liturgii św. uczestniczyło wielu duchownych.
   
   O. Roman Kiszycki jest dopiero od dwóch lat proboszczem parafii św. apostoła Jana Teologa w Mostowlanach. To jego pierwsza parafia.
   – Nowy duch wstąpił w ludzi z Bobrownik, pobliskich Chomontowiec, Jaryłówki, choć wielu z nich ma po 70-80 lat – mówi o. Roman. – Z radością przyjęli decyzję o budowie cerkwi. Oni chcieli tej świątyni. Już uzbierali na swych polach kamienie na jej wysoki fundament. Ludzie deklarują swe ofiary na budowę – nie tylko parafianie. Pracownicy straży granicznej w Bobrownikach, wśród nich około połowa to prawosławni, też chcą pomagać. Również tych, którzy wyjechali z Bobrownik, uradowała wieść o budowie cerkwi. Wzruszają mnie katolicy. Oni też obiecują wsparcie.
   Cerkiew będzie nieduża, ale z pełnym programem liturgicznym – jak czytam w jej opisie. Powierzchnia niewiele przekroczy 60 metrów kwadratowych. Będzie z pewnością pięknym architektonicznym akcentem, malowniczo usytuowanym na jednym z najwyższych w tej okolicy wzniesień, które jakby specjalnie na nią czekało. Znajduje się ono pośrodku cmentarza. Tu nawet żadnego drzewa nie trzeba było wycinać.
   Stylistycznie będzie zakorzeniona w lokalnej architekturze rejonu grodzieńsko-wołkowyskiego i brzeskiego Polesia. Wyrośnie z materiałów z tej ziemi – kamienia i drewna.
   Obok cerkwi stanie niewielka dzwonnica, która jednocześnie spełni rolę studzienki - zbiornika na wodę, święconą podczas Objawienia Pańskiego.
   Autorem projektu cerkwi jest dr arch. Jerzy Uścinowicz.
   Cerkiew powita gości przybywających do nas z Białorusi i będzie stanowić jakby kontynuację również ich kultury. Tym, którzy zechcą ulżyć w trudzie budowy cerkwi małej nadgranicznej społeczności, podajemy numer konta parafii:
   
   
Parafia św. Jana Teologa
w Mostowlanach
Bank Spóldzielczy w Białymstoku
Oddział w Gródku
60 8060 0004 0392 7690 2000 0010
z dopiskiem
„Cerkiew w Bobrownikach”
tel. (085) 717-53-45.

   
   Anna Radziukiewicz
   fot. i rys. Jerzy Uścinowicz
   

Opinie

[1] 2007-01-13 07:03:00 o. Michal.Pasieka
bardzo sie ciesze z decyzji budowy nowej cerkwi blogoslw was Boze!
[2] 2007-01-15 12:43:00 Hieorhij B.
Ładna będzie cerkiewka.Oby stanęła w jak najszybciej.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token