Numer 3(249)    Marzec 2006Numer 3(249)    Marzec 2006
fot.Mariusz Nikitiuk
Oktoich śpiewa od piętnastu lat
Anna Rydzanicz
Chór męski Oktoich powstał po to, aby śpiewać w cerkwi dla wiernych. Od lat jest jednym z najlepszych ambasadorów muzyki cerkiewnej w Polsce. Koncertował w  Moskwie, Berlinie, Monachium, Francji, Londynie, Brukseli, Budapeszcie. Chórzyści brali udział w uroczystościach z udziałem patriarchy Aleksego II, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I, papieża Jana Pawła II i wielu innych osobistości. Zespół w dorobku fonograficznym ma dziesięć pozycji. Jest laureatem wielu nagród zdobytych na festiwalach muzyki oratoryjno-kantatowej, prestiżowych wyróżnień. W ciągu piętnastu lat, przemierzając tysiące kilometrów, dał setki koncertów. 
    
   Idea powstania chóru zrodziła się w 1991 roku. Grzegorz Cebulski - dyrygent chóru, Tadeusz Nesterowicz i nieodżałowany Bazyli Miszczuk z wrocławskiego chóru "Cantilena" wpadli na pomysł utworzenia chóru wykonującego muzykę cerkiewną. Niestety, Bazyli Miszczuk nie doczekał pierwszego koncertu, który odbył się 13 października w cerkwi św. św Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Wówczas Oktoich tworzyło oś-miu śpiewaków. Do dziś skład chóru powiększył się o dwa głosy, a z początkowego składu zostało siedmiu chórzystów. W ubiegłym roku odszedł nagle jeden z jego filarów, Paweł Styrczula.
   Zespół tworzą ludzie różnych profesji. Obok duchownego, księdza diakona Grzegorza Cebulskiego, pięciu muzyków, doktor nauk weterynaryjnych, inżynier budownictwa, geograf, ekolog, pracownik Poczty Polskiej. Czym dla nich jest Oktoich? Często  odpowiadają: pasją, drugim życiem, największym wyzwaniem. To przyjaciele i droga, którą podążamy.
   - To jest to, co umiem robić najlepiej - powiedział ksiądz diakon Grzegorz Cebulski.
   Z błogosławieństwa metropolity Bazylego i arcybiskupa Jeremiasza Oktoich mógł przywdziać riasy, co było pięknym gestem i dowodem zaufania ze strony hierarchów. Kilku chórzystów wyznania rzymskokatolickiego, śpiewając w zespole, musiało wniknąć w istotę prawosławnych nabożeństw.
   W 1999 chór został włączony przez biskupa Mirona w struktury Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, co wzbogaciło repertuar chóru o pieśni patriotyczne i wojskowe, stworzyło możliwość koncertowania przed publicznością wojskową i kombatancką.
   W 2002 roku z zespołem Golec uOrkiestra nagrali singiel "Leć piosneczko!" oraz wzięli udział w programie telewizyjnym "Stacja Milówka", nagrali dwa teledyski, a także wystąpili na festiwalu w Sopocie. Ponadto brali udział w nagraniach dla telewizji rosyjskiej, czeskiej i niemieckiej.
   10 lutego w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza  wystąpili podczas jubileuszowego koncertu. W dwuczęściowym programie znalazły się pieśni cerkiewne od średniowiecza po muzykę współczesnych kompozytorów. Drugą część koncertu wypełniły polskie i rosyjskie pieśni patriotyczne i wojskowe.
   -  Jako chór związany z Kościołem, głosi prawdy ewangeliczne zawarte w pięknie muzycznych kompozycji. Jako chór związany z Wojskiem Polskim i synowie Rzeczypospolitej Wielu Narodów, modlitewnie wspomina tych wszystkich przodków, którzy mimo różnic co do wiary i narodowości, potrafili być ze sobą i wzajemnie się przenikać tym, co mają najlepszego - laudację profesor Marii Zduniak wygłoszoną w 2004 roku podczas wręczania chórowi nagrody im. św. Brata Alberta za działaność kulturalno-charytatywno-ekumeniczną zacytowała prowadząca koncert Izabela Starzec z wrocławskiej Akademii Muzycznej.
   Podczas wieczoru Oktoich otrzymał kilka znaczących wyróżnień. Obecny na uroczystości minister kultury Kazimierz Ujazdowski, że wyznał, początkowo miał wątpliwości, czy piętnastolecie jest okrągłym jubileuszem. - To trzy piątki, a przecież Bóg kocha Trójcę - wyjaśnił, odznaczając księdza diakona Grzegorza Cebulskiego, dyrygenta chóru, najwyższym odznaczeniem przyznawanym za działalność na rzecz kultury polskiej - Orderem "Gloria Artis", a chórzystów medalami Zasłużony dla Kultury Polskiej. - Proszę przyjąć je jako akt wdzięczności za twórczość, przypominanie pięknych pieśni, atmosferę zbliżenia. Zespół został również nagrodzony przez wojewodę dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka, a o. Grzegorz Cebulski otrzymał od kardynała Henryka Gulbinowicza Pierścień Tysiąclecia.
   Koncert we wrocławskim ratuszu został gorąco przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Uroczystość zorganizowano staraniem marszałka województwa dolnośląskiego i była ona podziękowaniem miasta za artystyczną działalność chóru.
   Na zakończenie wieczoru dyrygent zaprosił słuchaczy na koncert, który zakończy obchody jubileuszu. Dokładnie w piętnastą rocznicę pierwszego koncertu - 13 października 2006 roku - do cerkwi św. św Cyryla i Metodego.
   

Opinie

[1] 2006-09-07 11:45:00 MARCIN
FANTASTYCZNE,NIEPRAWDOPODOBNIE NISKIE REJESTRY BASÓW,DOSKONAŁOŚĆ I PERFEKCJA.
JEDNYM SŁOWEM-MUZYCZNY CUD!!!
GRATULUJĘ.
[2] 2006-12-26 14:25:00 WIESIEK
MÓJ OJCIEC NAPEWNO JEST Z WAS DUMNY

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token