Numer 12(246)    grudzień 2005Numer 12(246)    grudzień 2005
fot.
Medale tolerancji
Michał Bołtryk

   Fundacja Ekumeniczna Tolerancja, współwydawca "Przeglądu Prawosławnego", przyznała już po raz ósmy medale "Zasłużony dla Tolerancji". Uroczystość odbyła się 14 listopada w Teatrze Ateneum w Warszawie.
   Laureaci 2005 roku to reżyser Olga Lipińska, dr Magdalena Środa - była minister ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, Jerzy Owsiak - twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, redakcja tygodnika "Przegląd" i jej naczelny Jerzy Domański , Związek Kulturalno-Oświatowy Polaków w Gruzji "Polonia", prof. Gesine Schwan - prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, prof. Zygmunt Bauman - socjolog, mieszkający w Wielkiej Brytanii, Alois Bastian - organizator "Tygodnia Europejskiego" w Niemczech i dr Sam Marcel Braun z Francji - więzień Oświęcimia, działający na uniwersytetach i w szkołach średnich na rzecz pojęcia tolerancji.
   - Moim zdaniem - mówił prof. Jerzy Wiatr , przewodniczący Rady Społecznej Fundacji - człowiek tolerancyjny powinien mieć otwarty umysł i serce, a także odwagę.
   Szymon Szurmiej , wybitny aktor, wręczając nagrodę Oldze Lipińskiej, podsumował jej działalność: - Walczy ze złem i kłamstwem. Jej kabaret wyśmiewa nasze przywary. A to boli.
   - Medal ten - odpowiadała laureatka - jest mi w tej chwili bardzo potrzebny. Dziś jest bardzo trudno w naszym kraju realizować kulturalne przedsięwzięcia. Trudno zwłaszcza takim ludziom jak ja, którzy nie znoszą kłamstwa, fobii i nietolerancji. Jestem ciekawa innych i inności. Bo zamknięcie się tylko w "naszych sprawach" prowadzi do parafiańszczyzny i zaścianka. Boję się, że dziś z tolerancją trzeba będzie zejść do katakumb.
   Dr Magdalena Środa wygłosiła krótki wykład na temat pojęcia tolerancji, począwszy od XVII wieku do czasów współczesnych.
   Krzysztof Teodor Toeplitz , członek Społecznej Rady Fundacji, w laudacji wypunktował najistotniejsze składowe działań Jerzego Owsiaka - otwartość, prostota, brak ideologii, działalność poza układami.
   - Proszę państwa - Jerzy Owsiak uspokajał zebranych na uroczystości - nasza sytuacja nie jest wyjątkowa, piekło jest wszędzie. Ważne w tej sytuacji jest to, aby umieć się śmiać. Będzie gorzej, kiedy każą nam się śmiać z tego, co dla nas nie jest śmieszne.
   - Od pierwszego pobytu w Polsce, w 1965 roku - mówiła prof. Schwan - postanowiłam, że trzeba coś robić dla wzajemnego zaufania między Polakami i Niemcami. Człowiek nietolerancyjny jest wtedy, gdy nie ma poczucia własnej wartości. Ludzie pewni siebie, ufający sobie i innym, są tolerancyjni.
   Alois Bastian pierwszy raz był w Polsce w 1979 roku. Potem wiele pomagał Polakom w latach 80. Od lat organizuje wymianę młodzieży szkolnej Niemiec i Polski oraz praktyki dla tej młodzieży.
   Po raz kolejny Fundacja Ekumeniczna Tolerancja wręczyła dyplomy tolerancji dla autorów prac magisterskich i licencjackich, dotyczących zagadnień tolerancji w praktyce, napisanych w Instytucie Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego.
   Miłym akcentem uroczystości był występ Zespołu Tańca Osób Niepełnosprawnych "Mazowiacy".
   Fundacja Tolerancja istnieje od 1993 roku. Przewodniczącym Rady Społecznej Fundacji przez wiele lat był zmarły w 2003 roku prof. Tadeusz Zieliński , były rzecznik praw obywatelskich. O tolerancji mówił: - Tolerancja to magiczne słowo. Wciąż budzi skrajne emocje: od najpełniejszej aprobaty po fanatyczny wprost gniew tych, którzy nie są w stanie pogodzić się z jakąkolwiek odmiennością.
   Radę Społeczną Fundacji tworzy grupa osób różnych wyznań, duchownych, naukowców, polityków, dziennikarzy. Wśród nich są między innymi Włodzimierz Cimoszewicz, Eugeniusz Czykwin, ks. Arkadiusz Nowak, Szymon Szurmiej, prof. Hanna Świda-Zięba.
   

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token