Numer 12(246)    grudzień 2005Numer 12(246)    grudzień 2005
fot.
Przegląd pieśni religijnych
Jarosław Sołomacha
11 i 12 listopada w Siemiatyczach w obu jego parafiach, św. św. apostołów Piotra i Pawła oraz Zmartwychwstania Pańskiego, odbył się II Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej, zorganizowany przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej oraz Koło Bractwa św. św. Cyryla i Metodego. Wzięło w nim udział piętnaście chórów.
   
   Pieśni paraliturgiczne nie wchodzą do kanonu pieśni liturgicznej - wyjaśnił o. Andrzej Jakimiuk , proboszcz parafii św. św. apostołów Piotra i Pawła. - Jest to twórczość ludowa o tematyce religijnej.  Chór dziecięcy z parafii św. św. Piotra i Pawła w Siemiatyczach Pieśni te, zawarte w Bohohłasnikach , są śpiewane w czasie zgromadzeń modlitewnych, podczas procesji pielgrzymkowych, przy zmarłych, w noc poprzedzającą pogrzeb, a także w czasie liturgii, przed komunią. Kiedyś, gdy liturgie na Świętej Górze Grabarce nie trwały całą noc, ludzie śpiewali je przy zapalonych świeczkach. Przegląd objął też pieśni religijne, które znajdują się w kanonie nabożeństw.
   Gościem imprezy był biskup bielski Grzegorz . Przybyli duchowni z całego dekanatu i spoza.
   Chóry dostarczyły wszystkim słuchaczom, wypełniającym świątynie, przeżyć zarówno duchowych, jak i artystycznych. Impreza, którą w ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowano na Świętej Górze Grabarce, od-będzie się również w przyszłym roku.
   

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token