W najnowszym numerze:

Świątynia, która z martwych powstała - Dorota Wysocka
Do Dolic trafić niełatwo. Mała wieś, raptem kilkudziesięciu mieszkańców, w powiecie stargardzkim, w gminie Dobrzany, na skraju Ińskiego Parku Krajobrazowego, leży daleko od uczęszczanych dróg. Dodatkowe utrudnienie to jeszcze jedna wieś, tym razem gminna, o tej samej nazwie w tym samym powiecie. Na mapie prawosławia w Polsce to jednak znaczące miejsce. 22 października uroczyście wyświęcono tam cerkiew św. Mikołaja. Nie po raz pierwszy.
(więcej...)
Siedemdziesiąt lat w centrum Wrocławia - Anna Rydzanicz
Wrocławskiej parafii katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy minęło siedemdziesiąt lat. W dzień jej święta uroczystej Liturgii, w asyście kilkunastu duchownych, przewodniczył arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy. Po Liturgii odprawiono molebien do Bogarodzicy, a podczas uroczystej procesji wokół cerkwi, przy granitowym krzyżu wyświęconym dokładnie dwadzieścia lat wcześniej, w 50. rocznicę powstania parafii, odprawiono panichidę za zmarłych hierarchów wrocławskich i szczecińskich oraz związanego z diecezją, zmarłego przed rokiem władykę przemyskiego i nowosądeckiego Adama i zmarłego przed dwoma miesiącami, łódzkiego i poznańskiego Szymona, duchownych oraz wiernych. Tego dnia władyka Jerzy, wypełniając wolę zmarłego arcybiskupa Jeremiasza, nagrodził o. Andrzeja Jaroszuka ze Żmigrodu godnością protojereja oraz krzyżem z ozdobami.
(więcej...)
Prawosławni w Berlinie - Anna Radziukiewicz
W centrum Berlina wjeżdżamy w boczną uliczkę. Miasto przykrojone myślą urbanisty jak przystrzyżony trawnik – równe, głębokie oddechy między blokami, trzymającymi się podobnej wysokości, 5-7 pięter, jak niemal cała niemiecka stolica. Wygoda i ład, czasem nużący.
W tym ładzie trudno dostrzec świątynię.
Nowych kościołów w ogóle tu się nie buduje, stare często zamienia się na kawiarnie, biura i coraz częściej na domy mieszkalne. Meczetów póki co też prawie nie widać. One są, ale większość ukryta w mieszkalnych domach. Aż tu strzela wysoko neogotykiem kościół w bocznej uliczce.
A w nim cerkiew (więcej...)
Mały, dumny kraj - Eugeniusz Siemieniuk
Maleńki kraj na Półwyspie Bałkańskim powstał po rozpadzie Jugosławii w latach 90. minionego wieku. Ma wielkość jednego niedużego województwa, z dwoma milionami mieszkańców. To biedny kraj. (więcej...)